لزوم تدوین نقشه راه علم و فناوری در حوزه دریا

لزوم تدوین نقشه راه علم و فناوری در حوزه دریا

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین نقشه راه علم و فناوری در حوزه دریا را با تعامل سایر نهادهای مرتبط خواستار شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر محمدسعید سیف، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست مدیران نهادها، سازمان‌ها و شرکتهای فعال در عرصه صنایع دریایی با توضیح درباره عملکرد ستاد مذکور و بیان اولویتها و اهداف این ستاد، تدوین نقشه راه علم و فناوری در حوزه دریایی را لازم دانست و گفت: برای تدوین نقشه راه علم و فناوری در حوزه دریا نیاز به همکاری و همفکری بین دستگاه‌های فعال در عرصه دریایی وجود دارد.

سیف توضیح داد: البته سند جامعی در حوزه دریا تهیه شده و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است. اما مختص به حوزه علم و فناوری باید سند دیگری تدوین شود. برای این تدوین هم هر سازمان و نهاد مرتبطی باید نظرات خود را ارائه دهد و در واقع برگزاری این نشستهای مشترک به همین دلیل است.

وی افزود: برای این تدوین لازم است اولویتها را تعیین کنیم و هر سازمانی ممکن است اولویتهای خاص خود را داشته باشد. پس از تعیین این اولویتها باید یک تیم تلفیق تشکیل شود تا تدوین نقشه به صورت اجرایی آغاز شود. در واقع از این زمان به بعد کار اصلی آغاز می‌شود چرا که اولویتها شناخته شده و مقدمات فراهم آمده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری تصریح کرد: حال بعد از تدوین نقشه مذکور می‌توان تعاملات لازم را با دستگاه‌های اجرایی و مجلس در راستای تأمین اعتبارات و زیرساختها برقرار کرد.

 

هم افزایی به جای موازی کاری

سیف خاطرنشان کرد: سازمان‌های گوناگونی در حوزه دریا مشغول فعالیت هستند و این موضوع عملکرد ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به گونه‌ای که برای انجام هر کاری لازم است با سازمان‌هایی که پیش از این در حوزه‌های مرتبط فعالیت کرده‌اند تعامل صورت گیرد تا به جای موازی کاری نوعی هم افزایی شکل بگیرد. اما این موضوع در ستادهای دیگر معاونت که با سازمان‌های دیگری در ارتباطند، کمتر مصداق پیدا می‌کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری در ادامه اظهار امیدواری کرد هر چه سریعتر بتوانیم کارگروه‌ها و کمیته‌های تخصصی را تشکیل دهیم تا از همفکری سازمان‌های مرتبط استفاده کنیم.

در ادامه جلسه نمایندگان سازمان‌های مرتبط با حوزه دریا از جمله سازمان حفاظت از محیط زیست، موسسه رده بندی ایرانیان، سازمان شیلات ایران، سازمان میراث فرهنگی، شرکت ملی نفت‌کش، وزارت دفاع، وزارت صنعت، معدن و تجارت، نیروی دریایی ارتش، نیروی دریایی سپاه و... به اظهار نظر درباره همکاری و تعامل با سایر سازمان‌ها و به خصوص با ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری پرداختند. تشکیل یک ساختار سازمانی برای همکاری بیشتر، لزوم تمرکز بر حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر دریایی و ساخت تجهیزات مخابرات دریایی، لزوم تدوین پلت فرم برای تدوین نقشه راه حوزه علم و فناوری حوزه دریا و لزوم تمرکز بر ساخت تجهیزات نوین در حوزه شیلات از جمله نظرات مطرح شده در این نشست بود.

عنوان گروه اندازه نوع فایل دانلود