سوالات متداول

سوالات متداول دوربین مدار بسته (سیستم حفاظتی)

1 - منظور از دوربین مدار بسته و سیستم های حفاظتی تصویر چیست؟

نوع ساده  این سیستم یک دوربین مدار بسته و یک صفحه نمایش می باشد به طوری که تصاویر دریافتی متحرک جلوی دوربین مدار بسته بر روی صفحه نمایش قابل نشان دادن باشد. در صورت نیاز بیشتر می توان تعداد دوربین مدار بسته را اضافه کرد و نیز انواع سیستم های قابل کنترل از قبیل سیستم تنظیم زاویه ی دید ، سیستم بزرگنمایی تصاویر دریافتی دوربین مدار بسته و سیستم های ضبط کننده و انتقال تصاویر، و نیز می توان سیستم چند پارچه سازی تصویر دوربین مدار بسته را به این مجموعه افزود.

2 - انواع دوربین مدار بسته از لحاظ کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند؟

- دوربین مداربسته آنالوگ (سنجش کیفیت تصویر با واحد TVL و نیاز به کابل کشی کواکسیال)
- دوربین مداربسته AHD (کیفیت تصویر بر اساس مگاپیکسل "Megapixel" و نیاز به کابل کشی کواکسیال)
- دوربین مداربسته HDCVI (کیفیت تصویر بر اساس مگاپیکسل "Megapixel" و نیاز به کابل کشی کواکسیال و دارای قابلیت‌های هوشمند تصویری)
- دوربین مداربسته تحت شبکه "IP" ( کیفیت تصویر بر اساس مگاپیکسل "Megapixel" و نیاز به کابل تحت شبکه Cat5,Cat6 با قابلیتهای  هوشمند تصویری کاملاً حرفه ای)
 

3 - منظور از دستگاه دی وی ار DVR چیست؟

دی وی آر DVR در واقع سیستم ضبط کننده تصاویر دریافتی از دوربین مدار بسته است که از یک یا دو هارد (با توجه به مدل دستگاه دی وی ار DVR) تا ظرفیت 3 ترابایت، برای ذخیره سازی تصاویر دریافتی از دوربین مدار بسته استفاده می کند و بیش از 2000 ساعت تصویر را به صورت فشرده ضبط می کند علاوه بر این تمامی ویژگی های سوئیچر، کواد و مالتی پلکسر را به صورت یک پارچه در خود دارد و ازطریق منوی تنظیمات دی وی ار DVR می توان سیستم های قید شده را برحسب نیاز کاربر تنظیم کرد.

 

4 - دوربین مدار بسته عموما از چه میزان ولتاژی بهره می برند؟

 - DC12V
 - AC24V

 

5 - پایه دوربین مدار بسته به چه دلیل مورد استفاده قرار می گیرد؟

به منظور قرارگیری مناسب و ثابت دوربین مدار بسته و قابل تنظیم بودن زاویه دوربین مدار بسته جهت تصویر برداری بهتر

 

6 - انواع پایه ی دوربین مدار بسته از لحاظ کاربرد کدام است؟

 - ثابت
 - ثابت مفصلی جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنظیم
 - گردان (گردان دو حالته و گردان چهار حالته) که به صورت داخلی و خارجی استفاده می شود.

 

7 - پایه ی ثابت چیست و چه کاربردی دارد؟

به جهت قرارگیری دوربین مدار بسته در حالت ثابت و ساکن مورد استفاده قرار می گیرد، حرکتی ندارد و دوربین مدار بسته نیز فضای ثابتی را تصویر برداری و به نمایش می گذارد.

 

8 - پایه ی مفصلی چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین مداربسته زمانی که بر روی آن نصب می گردد، دوربین مدار بسته با حرکت دو حالته (چپ و راست) یا چهار حالته (چپ و راست + بالا و پایین) در بهترین زاویه ی دید مناسب مورد نظر به روش جابجایی دستی تنظیم می شود.

 

9 - پایه ی گردان چیست و چه کاربردی دارد؟

این مدل پایه به خاطر مقاومتی که در برابر وزن دوربین مدار بسته دارد می تواند وزن دوربین مدار بسته گردان را تحمل کند و دوربین مدار بسته نصب شده بر روی پایه گردان هم می تواند حرکت در دو جهت و هم می تواند حرکت در چهار جهت داشته باشد.

 

10 - انتقال تصویر چیست و چه کاربردی دارد؟

برحسب نیاز ممکن است بخواهیم تصاویر دوربین مدار بسته مجموعه خود را از راه دور تحت نظر و کنترل داشته باشیم و سیم کشی به آن محل مورد نظر امکان پذیر نباشد. می توان با استفاده از قابلیت دی وی ار DVR که یک IP و یک Port عددی که منحصراً در اختیار دستگاه قرار دارد از راه دور با استفاده از شبکه اینترنت به تصاویر ضبط شده از دوربین مدار بسته دسترسی پیدا کرد. بهترین روش استفاده از IP Static که توسط ISP به سرویس اینترنت شما داده می شود و قطعی تصویر بسیار کم می باشد و روش مرسوم تر انتقال تصویر P2P می باشد که قابلتی است که مجموعه های تولید کننده سیستم های حفاظتی بروی محصولات خود قرار می دهند که به صورت رایگان در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

 

11 - دوربین اسپید دام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دوربین مدار بسته اسپید دام یک دوربین مدار بسته تمام رنگی با قابلیت کاربردی سیستم کنترل زاویه، چرخش لنز و نیز سیستم  زوم یا به عبارت ساده تر همان بزرگ نمایی تصویر ارسالی از دوربین مدار بسته می باشد.

 

12 - اصطلاحات InDoor و OutDoor در دوربین مدار بسته به چه معناست؟

به دلیل تعیین نوع پوشش و باکس دوربین مدار بسته و تنظیم نور متناسب با هر دوربین، در فضاهای مختلف دوربین مدار بسته را به دو نوع داخلی و خارجی دسته بندی می کنند. به طور مثال در محیط بیرون خارج از ساختمان حتما باید از دوربین مدار بسته OutDoor استفاده شود.

 

13 - اصطلاحات PAN و TILT در دوربین مدار بسته به چه معناست؟

دوربین مدار بسته گردان که در دو جهت قابل تنظیم است را به نام PAN و دوربین مدار بسته گردان که در چهار جهت قابل تنظیم است را به نام TILT معرفی می کنند.

 

14 - در دوربین مدار بسته منظور از پوشش (Cover) چیست؟

کاور در واقع محفظه یا باکس خارجی است که دوربین مدار بسته و لنز در داخل کاور قرار می گیرد و نقش محافظ دوربین مدار بسته در برابر باران، گرد و خاک، گرمای شدید را دارد.

 

15 - انواع کاور و دوربین مدار بسته متناسب با آنها کدام است؟

 - کاور کوچک متناسب دوربین مدار بسته های فیبری و پین هل
 - کاور متوسط برای دوربین مدار بسته های فیبری، پین هل و نیمه صنعتی
 - کاور بزرگ برای دوربین مدار بسته های: الف: صنعتی با لنز ثابت. ب: صنعتی با لنز زوم. ج: صنعتی با لنز Iris
 - کاور سقفی برای دوربین مدار بسته های فیبری و پین هل که روی سقف نصب می شود
 - کاور ضدآب برای دوربین مدار بسته های با قابلیت زوم که این کاورها می تواند با فن و هیتر که در داخل خود کاور قرار دارد در دماهای مختلف محیط، دمای داخلی را برای دوربین مدار بسته قرار داده شده در آن ثابت نگه دارد.

 

16 - ولتاژ کار متناسب جهت تامین برق انواع دوربین مدار بسته؟

دوربین مدار بسته 220 ولت را مستقیما به برق شهر و دوربین مدار بسته 12 ولت مستقیم را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپر آن متناسب با نوع دوربین مداربسته باشد که حداقل 500 میلی آمپر است.

 

17 - لنز انواع دوربین مدار بسته چگونه انتخاب و نصب می شود؟

برای دوربین مدار بسته های صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با کاربرد و طریقه نصب دوربین مدار بسته یک لنز ثابت را برای دوربین مدار بسته در نظر می گیرند که روی آن نصب می شود ولی دوربین مدار بسته های فیبری و پین هل یک لنز اتوماتیک کوچک دارند که روی خود دوربین مدار بسته نصب شده و می توان آن را تنظیم کرد.

 

18 - تاثیر کاهش و افزایش میزان شماره لنز بر میدان دید و وضوح تصویر؟

با افزایش/کاهش اندازه ی لنزها بر حسب میلی متر میدان دید کمتر/بیشتر می شود و در عوض جزئیات به راحتی قابل دید/عمق تصویر بیشتری قابل دریافت است.

 

19 - لنزها معمولا بر اساس چه میزان مسافتی دسته بندی می شوند؟

اندازه ی لنزها معمولا از 8/2 میلی متر، 6/3 میلی متر، 4، 6، 8، 12 و 16 میلی متر می تواند باشد که به نسبت مکانی که نیاز به تصویر برداری است دوربین مدار بسته قرار داده می شود و میدان دیدی که دوربین مدار بسته مورد نظر باید تصویر برداری کند، بایستی یکی از این لنز ها انتخاب شود.

 

20 - میزان زاویه ی دید و وضوح جزئیات تصویر برای دو لنز با شماره های 2/8 و 28 میلی متر چه تفاوتی نسبت بهم دارند؟

 - لنز 2/8 میلی متر زاویه ی دید بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد یعنی مساحت محیطی که توسط دوربین مدار بسته گرفته می شود بیشتر است در عوض وضوح جزئیات تصویر بدست آمده کمتر است یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری به تصویر کشیده می شوند.

 - لنز 28 میلی متر وضوح و جزئیات بیشتری را که توسط دوربین مدار بسته گرفته می شود، نشان می دهد در عوض زاویه ی دید کمتر می شود، یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی نسبتا با وضوح و جزئیات بیشتری نشان داده می شوند.

 

21 - لنزهای Auto Iris چیست؟ کاربرد و سایزهای استاندارد آن کدامند؟

این قابلیت شدت نور را توسط باز و بسته کردن دیافراگم لنز دوربین مدار بسته تنظیم می کند و مخصوص مکان هایی است که شدت نور زیاد است و نیاز است که تصویری مطلوب از مکان مورد نظر بدست آید. سایزهای متفاوت از قبیل 4، 6، 8 و 12 درجه موجود است.

 

22 - لنزهای Auto Iris در چه محل هایی مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت استفاده از لنز معمولی تصویر به چه صورت  دیده می شود؟

در مکان ها و محل هایی که شدت نور زیاد است و دوربین مداربسته کاملا به سمت نور قرار گرفته باشد که باعث ایجاد سایه در تصویر می شود، باید از لنز Auto Iris استفاده کرد. اگر از لنز معمولی بدون قابلیت Auto Iris استفاده کنیم تصویر کاملا سفید (پر نور) یا کاملا مات (سایه دار و تاریک) دیده می شود.

 

23 - لنز مورد نیاز یک دوربین مدار بسته بر چه اساسی انتخاب می شود؟

معمولا می توان مناسب با وضعیت و موقعیت نصب دوربین مدار بسته و ناحیه ی مورد نظر، یک لنز مناسب برای دوربین مدار بسته در نظر گرفت و این نکته را باید در نظر گرفت که لنز با شماره میلی متر پایین تر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید بیشتری را نشان می دهد ولی نقاطی که در تصویر دورتر توسط لنز تصویر برداری می شود، کوچک تر ولی با وضوح و جزئیات کمتری دیده می شود، لنز با میلی متر بیشتر زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید کمتری را نشان می دهد ولی نقاط در تصویر دورتر یعنی با وضوح و جزئیات بیشتری ملاحظه می شود.

 

24 - لنز های زوم دار (بزرگنمایی تصویر) چیست؟

در یک مسافت مشخص به نسبت میزان عددی زوم یا همان بزرگنمایی لنز می توان فاصله ی اجسام را نزدیکتر کرد. در بعضی از دوربین مدار بسته ها از طریق کیبرد کنترل کننده، این لنز قابل کنترل است و در اندازه های متفاوتی مانند 10،12،20،30،37 برابر می توان به بزرگ نمایی تصویر دوربین مدار بسته دست یافت.

 

25 - سیم های خروجی از یک دوربین مدار بسته معمولا به چند دسته تقسیم می شوند؟

سیم تصویر که به پورت خروجی BNC پشت دوربین مداربسته متصل است وظیفه ارسال تصویر به دی وی ار DVR را دارد، کابل کنترلی که سیم های مربوط به اسکنر مانند بالا-پایین و چپ-راست و نیز شامل تنظیم کننده ی لنز دوربین مدار بسته می شود، و در آخر کابل ولتاژ که رابط تغذیه برق مورد نیاز دوربین مدار بسته از بوسیله آن تامین می شود.

 

26 - هدف از کاربرد قابلیت تقسیم کننده تصویری در صفحه نمایش چیست؟

وقتی در یک سیستم مداربسته تعداد دوربین ها نسبت به  تعداد صفحه نمایش بیشتر باشد به وسیله ی قابلیت تقسیم کننده تصویری می توان تصاویر مربوط به چند دوربین مدار بسته را بر روی یک صفحه نمایش نشان داد.

 

27 - انواع سیستم های تقسیم کننده تصویری در صفحه نمایش کدام است؟

 - سوئیچرها
 - کوادها
 - مالتی پلکسرها

 

28 - سیستم تقسیم کننده تصویری (سوئیچر) چیست؟

سیستم سوئیچر تصویر دوربین مدار بسته ها را به ترتیب کانال و یکی پس از دیگری، هر کدام را برای یک مدت کوتاه روی صفحه ی نمایش نشان می دهد به طوری که وقتی تصویر یک دوربین مدار بسته نشان داده می شود تصویر مابقی دوربین ها از دید ما مخفی می ماند، پس در هر لحظه فقط تصویر یک دوربین مدار بسته را می توان روی صفحه ی نمایش نشان داد یعنی اول تصویر دوربین مدار بسته یک، تصویر دوربین مدار بسته دو و به ترتیب کانال های تعریف شده تصاویر کانال ها پشت سرهم به نمایش در می آید.


29 - انواع سیستم سوئیچر بر حسب کانال به چند دسته تقسیم می شوند؟

به صورت 2، 4، 6، 8، 12، 16 کاناله.

 

30 - نحوه اتصال کابل های تصویر به سوئیچر به چه صورت است؟

به تعداد دوربین مدار بسته ها کابل تصویر وجود دارد که این کابل ها به ورودی تصویر سوئیچر وصل می شود یک کابل تصویر هم خروجی سوئیچر را به ورودی صفحه نمایش متصل می کند.

 

31 - آیا در دستگاه سوئیچر میتوان صدای دریافتی هر کانال دوربین مدار بسته را مورد استفاده قرار داد؟

اکثر مدل های سوئیچر علاوه بر ورودی کابل تصویر یک ورودی کابل صوتی نیز دارند که اگر کابل ورودی از دوربین نیز صدا هم داشته باشد، می توان تصویر را بر روی صفحه نمایش به نمایش گذاشت و صدا مربوط به کانال دوربین مدار بسته را از طریق بلندگو پخش کرد.

 

32 - آیا می توان زمان نمایش هر دوربین مدار بسته را در سیستم سوئیچر تنظیم کرد؟

بوسیله یک ولوم تنظیم کننده، سرعت نمایش تصویر هر کانال دوربین مدار بسته کم یا زیاد می شود و این زمان برای تمامی کانال های دوربین مدار بسته متصل به دستگاه سوئیچر یکسان است یعنی در سوئیچر این قابلیت وجود ندارد که مدت نمایش تصویر یک کانال دوربین مدار بسته طولانی تر نسبت به مابقی کانال های دوربین مدار بسته باشد.

 

33 - سیستم کواد 1 چیست و چه تفاوتی با سیستم سوئیچر دارد؟

در سیستم کواد 1، 1 یا 4 تصویر همانند سیستم سوئیچر می توان، تصاویر دوربین مدار بسته های 1 الی 4 به ترتیب کانال بر روی صفحه نمایش به تصویر کشید ولی تفاوت در این است که بعد از تصویر چهارم ، تصاویر چهار کانال بطور همزمان بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

 

34 - کابل تصویری به چه صورت به دستگاه کواد متصل می شود؟

اصولا به تعداد 3 یا 4 کابل تصویر از دوربین مدار بسته ها به دستگاه کواد وارد می شود و یک کابل خروجی از کواد به صفحه نمایش وصل می شود. در صورت استفاده از سه کانال دوربین مدار بسته، تصویر چهارم تایم یا زمان فعلی دستگاه را به نمایش می گذارد.

 

35 - آیا می توان زمان نمایش هر کانال دوربین مدار بسته را در سیستم کواد تنظیم کرد؟

در جواب باید گفت،بله. می توان زمان نمایش دوربین مدار بسته ای را که اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دوربین مدار بسته ها دارد را بیشتر کرد و هم می توان مدت زمان نمایش تصویر هر کانال دوربین مدار بسته را جداگانه تنظیم کرد. از طریق منوی تنظیمات دستگاه کواد می توان به این قابلیت دسترسی پیدا کرد.

 

36 - سیستم کواد 2 چیست و چه مزیتی نسبت به کواد 1 دارد؟

ابتدا تصویر کانال های دوربین مدار بسته های 1 الی 4 پشت سر و به ترتیب به نمایش در می آید، بعد تصاویر چهار تایی مربوط به آنها به صورت همزمان نشان داده خواهد شد و مزیتی که نسبت به کواد 1 دارد این است که میتوان تصاویر دیگر کانال های دوربین مدار بسته 5 الی 8 را به ترتیب و پشت سر هم نشان داد.

 

37 - سیستم مالتی پلکسر چیست؟

وقتی تعداد کانال های دوربین مدار بسته بیشتر شود و نیاز باشد که مانند سیستم سوئیچر به نمایش درآید از این سیستم استفاده میشود. مثلابرای 16 کانال دوربین مدار بسته نمایش به ترتیب و پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصله زمانی بیشتر چندان اثر بخشی ندارد و نمایش همزمان این تعداد تصاویر کانال دوربین مدار بسته الویت بالاتری دارد. بدین ترتیب سیستم مالتی پلکسر می توانند 8 یا 9 یا 12 کانال تصویر را به صورت همزمان روی صفحه نمایش نشان دهد و تعداد دوربین مدار بسته ها را به همان تعدادی که نصب شده است می توان داخل تنظیمات دستگاه مولتی پلکسر برنامه ریزی نمود و به تصویر کشید. در صورت فرد بودن تعداد دوربین مدار بسته ها روی خانه ی آخر زمان و تاریخ دستگاه مولتی پلکسر را نشان می دهد.

 

38 - چرا در سیستم مالتی پلکسر تنظیمات مربوط به ساعت و تاریخ لازم و با اهمیت است؟

زیرا اصولا این سیستم ها دارای قابلیت ضبط تصاویر از کانال های دریافتی دوربین مدار بسته هستند و می توانند تصاویر را ضبط کرده، آن را بایگانی نموده و در صورت نیاز کاربر به تصاویر ذخیره شده در بایگانی تاریخ و زمان لازم خواهد بود.

 

39 - اسکنر و کنترلر در سیستم دوربین مدار بسته به چه کاری می آید؟

اسکنر بر روی پایه دوربین مدار بسته متصل می شود و دوربین مدار بسته بر روی آن نصب می شود و اسکنر می تواند با کمک حرکت موتور یا موتورهای تعبیه شده در آن دوربین مدار بسته را در جهت چپ+راست یا بالا+پایین جابجا کرد و حتی آن را در مسیر و زاویه مورد دلخواه کاربر قرار دهد. کنسولی که اسکنر را کنترل می کند کنترلر(Controller) نام دارد و به وسیله کیبورد روی آن می توان دوربین مدار بسته را در جهت های ذکر شده حرکت داد و در برخی از مدل ها حتی می توان در نقطه ی مورد نظر عمل بزرگنمایی (Zoom) انجام داد.

 

40 - حالت خود کار در سیستم  کنترلر چیست و چه کاربردی دارد؟

اسکنر معمولا می تواند تا حداکثر 350 درجه در دو جهت حرکت دورانی راست گرد و چپ گرد داشته باشد که اگر بخواهیم این حرکت به صورت پیوسته و پشت سرهم در حال حرکت باشد بایستی دکمه اتوماتیک مربوطه در دستگاه کنترلرفعال شود و اگر بخواهیم زاویه دوران را کمتر و یا روی زاویه خاص مدنظر تنظیم کنیم بایستی از زایده کوچکی که روی دستگاه اسکنر به شکل پیچ و مهره است و در داخل یک شیار که زاویه حرکت را مشخص می کند استفاده کرد در این صورت دوربین مدار بسته به صورت پیوسته در زاویه تعیین شده حرکت خواهد کرد در صورت غیر فعال بودن دکمه اتوماتیک بایستی به صورت دستی از طریق دستگاه کنترل، کنترل کرد.